Jak walczyć z otyłością

Otyłość to choroba, która sama nie przeminie. Powstała z wielu przyczyn jak np. choroby metaboliczne lub genetyczne, złe odżywianie czy mała aktywność fizyczna – wymaga leczenia. Leczenie takiej choroby nie jest zbyt proste, wymaga długiej i dosyć trudnej terapii, która pod okiem specjalisty jest dopasowana do każdego chorego indywidualnie.
Prawda jest taka, że żadna „DIETA CUD” stosowana przez ok 2-3 tygodnie nie zwalczy tego problemu. Należy zmienić nawyki żywieniowe w 100% na całe życie dodatkowo połączyć z aktywnością fizyczną. Co nie znaczy biegania dzień w dzień na siłownię czy picie przeróżnych koktajli, bo nie na tym rzecz polega. Należy zacząć od spożywania mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje nasz organizm. Oczywiście każdy organizm jest inny i każdy potrzebuje innej wartości kalorii co zależy od wieku, aktywności fizycznej czy poziomu otyłości. Taką ilość kalorii, którą chora osoba może spożyć w ciągu dnia powinien ustalić lekarz po konsultacji z dietetykiem.


PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA BEZPIECZNE DLA OSÓB Z OTYŁOŚCIĄ :


• pływanie na basenie
• proste ćwiczenia w wodzie
• swobodna jazda na rowerze
Jeżeli chodzi o farmakologiczny punkt, stosowana jest farmakoterapia. Stosuje się ją u osób w I oraz w II stopniu zaawansowania otyłości. Czasami zaleca się pacjentom przyjmowanie leków na receptę, które wspierają redukcje masy ciała. Osoby dotknięte otyłością mają również wsparcie psychologiczne. Takie wsparcie nazywane jest powszechnie terapią behawioralną. Pomaga ona choremu w walce z nawykami żywieniowymi, wzmacnia jego motywację do leczenia oraz pomaga zrozumieć czym jest sama choroba otyłości i jakie mogą być konsekwencje nieleczenia jej. Natomiast pacjentom, którzy mają niską samoocenę, są przygnębieni, zaleca się psychoterapię.


KONSEKWENCJE


Konsekwencji nieleczenia jest wiele, gdyż sama otyłość może powodować mnóstwo innych schorzeń jakimi są np. powikłania metaboliczne spowodowane dużą ilością tkanki tłuszczowej. Może to powodować uszkodzenie funkcji nerek czy wątroby, a w najgorszych przypadkach nawet nowotwory piersi, macicy czy jelita grubego. Mogą występować również powikłania spowodowane obciążeniem stawów czy kręgosłupa, mogą pojawiać się też żylaki kończyn dolnych, zaburzenia pracy płuc. Występują również zmiany emocjonalne, które wpływają na jakość życia chorego, takie jak niska samoocena i bark samoakceptacji, izolacja od bliskich i społeczeństwa czy depresja.
Jeżeli chcesz skutecznie leczyć nadwagę musisz pamiętać o najważniejszych kwestiach. Leczenie otyłości powinno być prowadzone przez zespół składający się z lekarza, dietetyka oraz psychologa. Jak również jeśli już masz nadwagę lub zachorowałeś na otyłość, dzięki różnym metodom możesz doprowadzić do redukcji masy ciała, ale do końca nie wyleczysz się z tej choroby – wystarczy, że wrócisz do stylu życia sprzed leczenia, a w krótkim czasie dojdzie u ciebie do ponownego przyrostu masy ciała. Jeśli chcesz odnieść sukces w leczeniu otyłości, to nie mierz go szybkością utraty wagi lub ilością utraconych kilogramów, ale trwałością tych efektów oraz poprawą twojego stanu zdrowia i jakości życia.

One thought on “Jak walczyć z otyłością

  1. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. Dobrze, że w mediach pojawiają się takie artykuły, zanim służba zdrowia zostanie przeciążona osobami z chorobami związanymi z otyłością.

Comments are closed.