Co to jest intermittent fasting? Modna formuła na utratę wagi

Co jakiś czas pojawiają się nowe formuły i diety, które obiecują wspaniałe rezultaty, jeśli chodzi o zrzucenie dodatkowych kilogramów. Jednym z najnowszych sposobów jest intermittent fasting, czyli sposób odżywiania, który polega na przeplataniu okresów wstrzymywania się od jedzenia, z innymi, kiedy jemy. Prawdopodobnie słyszałeś wiele o korzyściach płynących z tej metody, ale być może nie tak wiele o ryzyku.

Co to jest intermittent fasting? Modna formuła na utratę wagi

W uproszczeniu, intermittent fasting polega na nie spożywaniu pokarmów przez okres czasu, który może mieć różną długość. Niektórzy decydują się nie jeść przez 16 godzin, a następnie jeść przez 8 godzin; inni wybierają proporcje 12/12 godzin, inni 24/48 godzin, a są nawet tacy, którzy poszczą przez dwa całe dni w tygodniu, a następnie wznawiają normalne jedzenie przez pozostałe 5 dni.

Celem jest „oczyszczenie” organizmu, danie odpocząć układowi trawiennemu, a także próba zrzucenia zbędnych kilogramów. Przerywany post jest jednak niebezpieczny, zwłaszcza gdy nie jest monitorowany przez specjalistę.

Powiązany post: Dla kogo dobrą dietą jest post okresowy?

Dodatkowo musimy pamiętać, że jedzenie bez żadnych wytycznych po dłuższym braku jedzenia może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, a przede wszystkim sprawić, że będziemy jeść chętniej. A wiemy już, że ma to tendencję do doprowadzenia nas do zjedzenia jakiegokolwiek jedzenia, najprawdopodobniej niezdrowego, z dużą ilością kalorii i małą ilością składników odżywczych, tak że godziny postu pójdą na marne, zarówno w celu utraty wagi, jak i odpoczynku naszego żołądka. A to tylko dwa z niebezpieczeństw związanych z przerywanym postem.

Jednym z głównych niebezpieczeństw postu przerywanego jest to, że nie kładzie on nacisku ani nie mówi nam, co mamy jeść, tylko kiedy mamy jeść. Dlatego ta praktyka nie musi oznaczać zmiany diety, co byłoby najzdrowszym rozwiązaniem. Formuła nie polega na tworzeniu rutyn, aby nauczyć się jeść lepsze pokarmy i w odpowiednich ilościach.

Natomiast szczególną ostrożność należy zachować przy przerywanym poście u chorych na cukrzycę. Nie powinni tego praktykować pacjenci z cukrzycą, a także osoby z niewydolnością nerek czy osoby z niskim ciśnieniem krwi. Aby schudnąć we wszystkich tych przypadkach, koniecznie trzeba to zrobić pod okiem lekarza.